2006

Nultý ročník – 27. 5. 2006

Jeho začátek – respektive myšlenka - sahá do roku 2005, kdy jsem se sešel v katolickém gymnáziu s Karlem Tomkem, panem ředitelem Krškou a Vítkem Oplatkem, abychom spojenými silami vytvořili novou tradici přehlídek chrámových sborů. KG mělo prostory, Karel Tomek měl renomé u chrámových sborů a hlavně kvalitní technické zázemí, no a  KDU-ČSL mělo být hybnou silou.

Jejkovský kostel byl v té době v rekonstrukci a tak nám tehdy tam sloužící otec Ervín Jansa (mj. iniciátor ztvárnění pašijových her ve Žďáře nad Sázavou) vyšel vstříc alespoň svou ochotou a pomocí při přípravě a hlavně při závěrečné mši svaté, kterou nakonec sloužili s otcem děkanem Jiřím Dobešem.

Štěpán Komárek ze Starče pomohl velice při stavění pódia – zajistil lešení, lešenáře, traktor a další ochotné pomocníky, takže v pátek večer stálo pěkné lešeňové pódium i se střechou potaženou fólií a schodky. Osobně jsem se taky podílel a musím říci, že trubek bylo nekonečně. Stavěli to profíci a já jsem pořád reptal, že už by to mohlo stačit, že „jen tak to tam nějak postavit“ a bude to. Běda! Ještě, že mě nikdo nebral vážně!

První zatěžkávací zkouška přišla už v pátek v noci, když se strhla bouřka a ráno jsme měli ve fólii na střeše tunu vody. Pěkně v provisech, jenom prasknout !

Naštěstí vše vydrželo a svěží ranní vánek vysušil pódium, vodu jsme bezpečně vylili a kolem osmé ranní začal Karel s Michalem Kročilem stavět aparatury.

Poněvadž jsme neměli při obstarávání účinkujících žádné zkušenosti a kontakty a nenechali jsme si poradit od zkušeného Karla Tomka, jali jsme se shánět sbory a soubory napříč farnostmi. Moje myšlenka byla, aby hudebníci z blízka i daleka přijeli na celý den, pěkně ho společně prožili a večer po mši svaté, která měla celý den zakončit odjeli plni zážitků domů. Laviček bylo nachystáno na 200 – 300 lidí ( půjčeny ze ZS), jídel ( guláš ) objednáno 250. Jenom účastníků bylo celkem 238. Navíc jsme čekali davy lidí z města Třebíče – vždyť to viselo ve všech kostelích, hlásilo v ohláškách, ve zpravodaji farnosti i v novinách na to byla upoutávka . Plakáty byly po celém okrese – ba kraji.

Z účinkujících nakonec pozvání přijali:

Musica animata - Třebíč, ROSA - Rokytnice nad Rokytnou, Schola Blížkovice, Plamínky – Náměšť n.O., Notissima - KG Třebíč, Svatomartinský sbor - Třebíč, Citharoedi – Budeč, Chrámový soubor JA.S – Náměšť n.O., Schola Jejkov, Schola Kdousov, Sbor Hrotovice, Musica animata Humeris – Třebíč, Schola Budišov , AVE Praha ( bez pořadí )

Smutné bylo zjištění, že velká část účinkujících pocházejících z Třebíče na dopolední program vůbec nepřišla, na oběd také ne a dorazili pouze na zkoušku svého sboru , poté odvedli 120% výkonu a šli domů. Takže velice pěkná vystoupení dopoledních menších souborů byla téměř bez posluchačů. Potěšitelné naopak bylo, že ty menší soubory vydržely až do odpoledne a tak se mohlo nakonec zazpívat několik společných písní ( bohužel opět bez většiny účinkujících z Třebíče ).

 To byl rozhodující moment pro další směřování festivalu.

 

Jak ještě charakterizovat tento nultý ročník přehlídek?

Každopádně obohacení krásnou hudbou všech možných úrovní a žánrů s jediným poselstvím -  kdo zpívá, modlí se dvakrát !

Celodenním hostem v celkem větrném dni s několika sprškami byl sbor nevidomých AVE. Nakonec i doprovázeli mši svatou v aule KG. Sami také předvedli krásné skladby. Bohu díky a Pán odplať všem, kteří jim dělali ten den průvodce. Zvláště pak Verči Tvarůžkové-Kafkové.

Již zmíněné větrno způsobilo několikrát totální destrukci přístřešku nad pódiem a vznikající nepříjemné zvukové efekty narušující hudební zážitek taky nebyly nic moc extra.

Pozitivní informaci měl ten den azylový dům pro muže, který od nás obdržel 150 nevyzvednutých gulášů cca za 9000 Kč,- …. 

Zvláštní poděkování na tomto místě patří paní učitelce Kalabisové, která celý den moderovala a krásně prokládala mluveným slovem. Taky dar od Boha.

Každý sbor si na památku odvezl také poděkování ve formě „Pamětního listu“.

Jako propagační akce KDU-ČSL před volbami to taky nebyl kdovíjaký trhák (:- ))).

Jsem bohatší mnoha pozitivními i negativními zkušenostmi. Zvláště pro příští ročníky ( pokud nějaké budou ).I přes negativní zkušenosti byl však výsledek bohumilý a poučný.