2011 - pátý ročník

NÁMĚŠŤFEST 2011 přinesl příjemná setkání i kvalitní hudbu


Víkend 17. – 19. června patřil v Náměšti nad Oslavou opět festivalu křesťanské kultury  Náměšťfest, totiž jeho pátému ročníku. Páteční zahajovací dvojkoncert přilákal do kostela sv. Jana Křtitele přibližně 250 posluchačů. V první části vyslechli místní Chrámový soubor JA.S pod vedením sbormistra Jaromíra Hlaváče a mladé hudebníky s Třebíče Cordial strinq quartet
s uměleckým vedoucím Jakubem Lojdou. Oba soubory vynikajícím způsobem přednesly společně průřez duchovní hudbou. Zazněla díla Leoše Janáčka, Petra Ebena, G. F. Händela a dalších. A po nich již očekávaný HRADIŠŤAN s uměleckým vedoucím Jiřím Pavlicou. Nádherné písně proložené mluveným slovem se zajisté dotkly srdcí posluchačů… Atmosféru koncertu pak umocnilo společné závěrečné vystoupení Hradišťanu a Chrámového souboru JA.S, které některé posluchače doslova zvedlo ze židlí. Po koncertě pokračoval program na farní zahradě, kde byla připravena videoprojekce s moderní křesťanskou hudbou a kam se také většina posluchačů přesunula. Připraveno bylo také bohaté občerstvení včetně grilovaných specialit. A tak se povídalo, jedlo, poslouchalo až do nočních hodin.
V sobotu ráno zahájila program Nalomená Třtina z Kolína. Farní zahradou se rozezněla rocková hudba, kterou v zápětí vystřídalo zklidnění v podání držitele cen z Porty a to skupiny Žalozpěv. Následovala známá skupina Eliata z Vysokého Mýta, Úlety z Velkých Pavlovic, Aleš Marek ze Skutče a chvíle zamyšlení s luteránským duchovním a redaktorem TV Noe a Radia Proglas rev. Jaroslavem Kratkou s písněmi znojemského písničkáře Vladimíra Langra. Alternativu hudebním vystoupením přineslo odpoledne i divadelní představení „Malý princ“ v podání skautů z Luk nad Jihlavou. A pak již patřilo pódium opět hudbě – následovaly Zlínská skupina MRRK, Blabovy stomy z Litomyšle a zahraniční host Duncan Hendy, který se stal tečkou za odpoledním programem na farní zahradě. Festival se na večer přesunul do kostela sv. Jana Křtitele, kde Marek Buš a Pavel Tasovský přednesli zdařilou improvizaci pro zpěv, kovaný triangl a varhany na známý chorál s textem Tomáše Akvinského „Pange lingua“. Recitál charismatické osobnosti a písničkářky Evy Henychové se pak stal komorní tečkou za sobotním programem. Poslední den festivalu patřil Jaroměřickému chrámovému sboru, který doprovodil mši svatou a následným vystoupením ukončil celý festival. Náměšťfest má v Náměšti nad Oslavou své místo a stává se zajisté tradicí, která přináší do města kvalitní hudbu, pěkné zážitky a skutečně krásná setkání účinkujících, pořádajících a všech, kteří se festivalu účastní.