2013

Letošní Náměšťfest přitáhl rekordní počet návštěvníků

 

I přes velkou smůlu, kterou přinesla krátká bouřka a znemožnila tak vystoupení letošního největšího taháku byl zájem o křesťanskou kulturu mimořádný.

 

Zatím jako nejúspěšnější co do počtu návštěvníků hodnotí pořadatelé letošní ročník festivalu křesťanské kultury Náměšťfest 2013, který proběhl od 6. do 9.6. v Náměšti nad Oslavou.

Ten začínal netradičně již ve čtvrtek ve spolupráci s náměšťským „Muzejním spolkem“ besedou na téma „Kola pro Afriku“. Jeden z organizátorů tohoto projektu Roman Posolda přijel povídat o prvním transportu asi 300 kol, které odjely letos v březnu z Ostravy do gambijských škol. Také v Náměšti se sbírce daří. Loni se sebralo 400 kol a letos už opět 300. Po dobu festivalu se prodávala také trička na podporu tohoto projektu. Jedno tričko v ceně 250 Kč zajistí cestu 1 kola.

V pátek už pokračoval po mši svaté v kostele program v přírodě -  a to na farní zahradě, kam přijeli zahrát 4 písničkáři – Laďa Aladin Langer, Jožka Marián Kralovič, Ondra Herzán a Pavel Pokorný. Pánové hráli každý zvlášť, i dohromady, s ozvučením i bez, a končilo se po půlnoci za krásného teplého počasí.

To provázelo i sobotní program. A právě sluníčko a pohodová atmosféra od 14 hodin navnadily návštěvníky, kteří zaplnili všech 200 míst k sezení a další polehávali na dekách a nebo byli s dětmi v dětském koutku. Tam si letos více než 50 dětí vyrobilo něco na památku, zasoutěžilo o pěkné ceny, nebo jenom pohrálo se stavebnicemi a hračkami na měkkém koberci pod altánkem.  Na jevišti se po úvodním duchovním slově děkana Moravsko-Krumlovského Pavla Bublana představily scholy z regionu - z Krumlova, Mohelna a Bíteše. Zajímavé složení schol - ať už věkově, nebo nástrojovým obsazením vystřídalo kytarové duo manželů Radových s krásným zpěvem paní Radové a pestrým složením repertoáru. Další účinkující – skupina Mošny pak přivedla další posluchače a milovníky folkové hudby, kteří vyslechli takový „rytmický folk-blues-country“ přehled jejich tvorby.

V kostele sv. Jana Křtitele se mezitím připravovalo mimořádné těleso – více než 60 zpěváků a doprovodný orchestr pod vedením neúnavného dirigenta a hudebního „tvořitele“ Karla Tomka. Spojením několika souborů (CHS JA.S, SERAFÍN, ROSA, BITEŠSKÁ SCHOLA) a sólistů vzniklo monumentální představení s názvem „Proti nesvobodě slovem a hudbou“, při kterém zazněla Truvérská mše a hudebně-literární dílo Popelka Nazaretská.

Kostel zaplněný k prasknutí netušil co se mezitím událo venku. Z nenápadného mráčku se právě nad Náměští (např. v Jinošově i v Kralicích bylo sucho) strhla krátká bouřka, která nejenže udělala z celého přírodního areálu bažinu, ale navíc při chystání nástrojů a aparatury došlo k jejich navlhnutí v takovém rozsahu, že další produkce nebyla ten den již možná. Veškeré úsilí pořadatelů směřující k vyvrcholení sobotního programu a očekávání několika stovek diváků, kteří se tísnili jak v promoklé zahradě, tak u náhradního prostoru v místní sokolovně zůstalo neodměněno. Koncert skupiny Javory musel být zrušen. Díky pochopení Javorů se snad uvidíme za rok, ale zcela jistě někde jinde – někde v sále pod pevnou střechou. Větru a dešti zaplaťpánbůh ještě poručit neumíme, zbývá jen to s pokorou přijmout a poučit se pro příští ročníky.

Neděle byla pravý opak  - mračilo se mračilo, ale pršet začalo až po úklidu a posledním zaklapnutí dveří kolem půl jedenácté. Ale postupně. Ranní mše byla v rámci festivalu sloužena v latině a doplněna Svatomichalskou gregoriánskou scholou , která si za svůj doprovod vysloužila dlouhotrvající potlesk. Odpolední program se jednak z důvodu podmáčeného terénu, ale hlavně preventivně už konal pouze v místní sokolovně a byl to velmi rozumný krok. Jak pro diváky, tak pro účinkující bylo pořadateli připraveno kvalitní a hojné občerstvování, pro děti opět dětské koutky, na pódiu sucho a světlo, takže v hledišti mohla zavládnout pravá rodinná atmosféra nedělního odpoledne. Zahrát přijela zajímavá skupina ŠEPTEM, která posbírala 12 hudebníků z celé republiky a dvacatero nástrojů, které se rozezvučily skotskými tradicionály, rytmickými písněmi i melancholickými skladbami, takže potlesk donutil dvakrát přidávat. Po nich nastoupilo 40-ti členné těleso vzniklé spojením skupiny Fénix z Třebíče a  Klokočí z Koněšína. Zazněly skladby od Spirituál kvintetu, z muzikálů Jesus Christ superstar i jiných a také vlastní tvorba. Mohutný zpěv doprovázený kytarami a klávesami vystřídalo trio, jehož hlavním protagonistou byl Stanly Kadantu ze Zambie. Ten žije již několik let v ČR, takže kromě zpěvu také popovídal o svém životě a pohledu na svět svýma očima.

Moderátor celého festivalu (a vlastě všech jeho ročníků) Luděk Strašák přivedl na zakončení letošního ročníku umělce ze Spojených farností ze Zbraslavi a okolí, které předvedli jeho dílo Tarsan – muzikál o životě svatého apoštola Pavla z Tarsu. 150 minut trvající divadlo plné krásných písní, kvalitní hudby a nadšení herců přineslo zaplněnému sálu sokolovny mimořádný zážitek, který byl víc než jen tou nejkrásnější tečkou za letošním – trochu smolným, ale přece nakonec úspěšným festivalem. Festivalem,  který kromě kvalitních uměleckých děl chce přinášet i radostnou zvěst všem jeho návštěvníkům.

Pořádání festivalu takového rozsahu by se neobešlo bez pomoci sponzorů a mediálních partnerů. Letošní ročník podpořili Skupina ČEZ, firmy Ferrum, Interm, Pivovar Ježek, dále KDU – ČSL,  Cordial Musica a město Náměšť. Mediálními partnery byli Třebíčský Deník, Radio Proglas, TWR radio a televize NOE. Náměšťfest je také jedním ze zakládajících členů Aliance křesťanských festivalů, která již 3 roky sdružuje a podporuje tyto aktivity.

Budou-li síly stačit a dá-li Pán Bůh zdraví, těšíme se na setkání na příštím ročníku, nebo na některé z jiných akcí pořádaných farností v Náměšti nad Oslavou.

Za skupinu asi 30 pořadatelů sepsal a vyfotil Jaroslav Hrubý