2014 - osmý ročník

Festival Náměšťfest přinesl letos samé radosti.

 

Podle pořadatelů i návštěvníků se jednalo o nejvydařenější ročník, ale také nejnáročnější na organizaci

 

Od čtvrtka do neděle se v Náměšti nad Oslavou konal 8. ročník křesťanského festivalu, který si za těch několik let trvání vybudoval pevné místo mezi kulturními akcemi regionu. Letošní ročník se převážně nesl ve znamení lidové písně a folku. Možná i proto byl zájem ze strany diváků tak veliký.

Hned úvodní koncert skupiny Javory, které letos slaví 50 let svého tvůrčího života téměř vyprodal zámeckou jízdárnu. Za průřez svou tvorbou byli sourozenci Ulrychovi odměněni potleskem vestoje a musely zaznít dva přídavky.

Páteční program byl zaměřen na duchovní hudbu. V kostele sv. Jana Křtitele po mši svaté vystoupil chrámový sbor Serafín z Třebíče pod vedením Karla Tomka a Veroniky Hrůzové. Zazněly krásné písně novodobé i skladby barokních mistrů. Vysoká úroveň všech sborů, které Karel Tomek vedl, nebo se svými přáteli vede, ukazuje na obrovský dar, o který se tento člověk umí dělit s posluchači. Opravdu hodnotný a silný zážitek!

Sobotní a nedělní program se přesunul do přírodního amfiteátru ve farní zahradě. Letos zbrusu nové pódium a elektroinstalace daly zapomenout na loňský nešťastný závěr, kdy průtrž mračen zhatila jinak krásně rozjetý program. Proto pořadatelé neponechali nic náhodě a na přístřeší pro účinkující si dali opravdu záležet.

Sobotu zahájilo svým vystoupením rodinné trio Marián a Úlety z Velkých Pavlovic. Přednášku o lidské duši, o nešvarech dnešní doby a problémech, se kterými se můžeme vypořádat přijel promlouvat člověk nejpovolanější – psycholog a psychiatr, jáhen, spisovatel  a pedagog, doktor Jaroslav Maxmilián Kašparů. Posluchače zaujal natolik, že musel ještě dlouhý čas po přednášce trávit mezi diváky odpověďmi na otázky, které dříve nezazněly. Následovalo vystoupení dvou schol – z Mohelna a Prostřední Bečvy. Zvláště tato „schola od sv. Zdislavy“ složená z lidí všech generací odkázala za původní moto, se kterým festival vznikal – kdo zpívá, modlí se dvakrát. Přinesli svou radost a předali nám ji. Z Brna přijela folková skupina NaNoc – příjemné překvapení, které svými rytmickými písničkami rozehřálo mírně prokřehlé publikum.

            Závěr soboty patřil muzikálu. Luděk Strašák, který skvěle moderoval celý festival je také mimo jiné (biofyzik, moderátor rádia Proglas, hudebník na cokoli, skladatel, textař, …) autorem několika muzikálů, které se souborem „Spojené farnosti“ nacvičuje již mnoho let. Jedním z nich je i příběh „o narození Ježíše Krista a všem, co tomu předcházelo…“. Název Jesus Christ Supermlád evokuje známější Jesus Christ Superstar, ze kterého v tomto sice zazní část hlavního motivu, ale jinak se jedná o naprosto unikátní představení, jenž posluchači schoulení pod dekami odměnili velkým potleskem. Končilo se za tmy a tak došlo i na kontrolu funkčnosti nového osvětlení zahrady. Zpestřením soboty pro ty, kteří se nemohli dostavit byl také hodinový přímý přenos do vysílání rádia Proglas, které moderoval - kdo jiný než Luděk Strašák.

Nedělní program zahájila již ranní mše svatá a následující žehnání dopravních prostředků. Odpolední část odstartovali místní Svatojánští Broučci – schola od těch nejmenších po téměř dospělý hudební doprovod. Následovalo vystoupení držitelky ceny Anděl Jitky Šuranské s lidovými písněmi ve vlastní úpravě, za doprovodu houslí. Dlouhý potlesk a přídavky, písně skočné i dojemné – o lásce, o smrti, o životě…. Odpoledne pokračovalo folkovou skupinou D.N.A.Brno, což je čtveřice skvělých muzikantek a jeden kytarista, který je zároveň i autorem většiny písní. Mají za sebou několik cen Porta, nějaké to vítězství v Mohelnickém dostavníku a tak se nelze divit, že publikum bylo nadšené. O závěr nedělního programu i celého festivalu se postarala Turnovská kapela Pranic s krásnými písněmi evangelického duchovního Ondřeje Halamy. Konec jak má být!

Skončily krásné 4 dny plné radosti. Vše se vydařilo – počasí, hojnost posluchačů, skvělé výkony vystupujících. Skvělé ozvučení, dětský koutek plný dětí, výborné jídlo a pití, kvalitní zázemí - spokojení museli být všichni. Ne vždy se vše podaří, ale tentokrát to bylo opravdu na jedničku se šesti hvězdičkami!

Poděkování tedy patří Pánu za krásné počasí a dar hudby ( i slova), dále všem organizátorům a pomocníkům, p.Janu Nekudovi za vstřícnost a ochotu, firmám ČEZ - Jaderná elektrárna Dukovany, Ferrum, VESAS, Interm, Pivovar Ježek, městu Náměšť, KDU-ČSL a Cordial Musica, rádiu Proglas, TWR rádiu, televizi NOE, Třebíčskému Deníku a všem, kteří nějakým způsobem přispěli zdaru festivalu Náměšťfest 2014. Těšme se společně na Náměšťfest 2015, který by se měl uskutečnit od 11. do 15. 6. 2015.

Více informací a fotogalerii naleznete už brzy na www.namestfest.cz.

 

                                                                                                          Za pořádající - Jaroslav Hrubý