2015

Ohlédnutí za devátým Náměšťfestem

Pořadatelé zvládli nástrahy počasí a připravili návštěvníkům pestrou paletu zážitků, které umí pobavit, ale i přinesou také podněty k zamyšlení. Festival Náměšťfest, který se konal od čtvrtka 11.6. do neděle 14.6. svou návštěvností potvrdil, že lidé kvalitní umění, ale i povzbuzení a duchovní posilu hledají.

A bylo to hned úvodní vystoupení skupiny Cimbal Classic, které přitáhlo velké množství posluchačů. Dalibor Štrunc se svou skupinou písněmi skočnými  i truchlivými, perfektně zahranými a nádherně zazpívanými,  a s patřičným komentářem, zanechali hluboký dojem ve všech přítomných. Rovněž páteční program mladého architekta Přemysla Zhoře o poutním místě  Neratov s hudebním doprovodem Aladina Langera byl pro mnohé velmi povzbuzující. Místo, které bylo odsouzeno k zániku, povstalo k novému životu a dává sílu ostatním.

Sobotní a nedělní odpoledne slibovalo podle předpovědi meteorologů krásnou zahradní slavnost, avšak s rizikem úžehu, nebo lokálních bouřek. Pořadatelé udělali maximum pro to, aby je žádný z těchto vlivů nepřekvapil a většinu hlediště zakryli stany a slunečníky. Návštěvníci se tak mohli naplno věnovat připravenému programu. Ten začal slavením mše svaté za doprovodu rockové hudební skupiny Dry Bones. Následovalo vystoupení Zbigniewa Czendlika, který pojal „talk show“ jako „one man show“ a svými zážitky a postřehy ze života kněze a společenské celebrity bavil i povzbuzoval publikum k vzájemné lásce a radosti ze života. Mladé soubory Bohumilové a RESET zase přivedly publikum ke zpěvu a tanci. Asi 2 minuty po ukončení produkce a odpojení aparatury se strhlo krupobití a liják, který ale již všichni strávili v bezpečí pod střechou.

Nedělní odpoledne probíhalo ve stejném duchu. Představily se dva dětské soubory – Broučci a Kamínky, gospelový soubor LETŚ GO! z Prahy, s divadelní m kouskem vystoupil jáhen, mim a kadeřník Jan Špilar, a spoustu fanoušků přitáhl rockový zpěvák Láďa Křížek, který kromě úžasného hlasu a skladatelského nadání dokáže přitáhnout posluchače i na své životní svědectví. Konec koncertu se odehrál už nejen za zvuku kytary a společného zpěvu všech přítomných, ale také za počínajícího deště, což ale návštěvníkům energii neubralo a vyžádali si tři přídavky.

Závěr festivalu se uskutečnil v kostele sv. Jana Křtitele, kde se proběhla premiéra muzikálu GEDEON z dílny Luďka Strašáka a v podání amatérského divadelního souboru „Spojené farnosti“. Starozákonní příběh o hrdinství, které ani hrdinstvím není, o odvaze, ve které je skrytý strach, ale především o důvěře, která vše přemůže. Strhující podívaná plná krásné hudby a zpěvů zaplnila kostel do posledního místa a bouřlivý potlesk odměnil účinkující i skladatele a moderátora celého festivalu Luďka Strašáka bouřlivým potleskem a ovacemi vestoje. Závěr festivalu jak se sluší a patří!

Nakonec je třeba ještě poděkovat všem pořadatelům z farnosti sv. Jana Křtitele, kteří festival připravili, sponzorům – Nadaci ČEZ, Kraji Vysočina, firmám Ferrum,  Interm, městu Náměšť nad Oslavou, pivovaru Ježek, kavárně Pohodička,  a dalším, kteří k úspěchu festivalu nějak pomohli.

J.H.