2016

Desáté narozeniny Náměšťfestu zahájil Spiritual Kvintet a uzavřel Pavel Helan

 

Pořadatelé náměšťské farnosti připravili o uplynulém víkendu opět program nabitý skvělou hudbou, ale i povzbudivým slovem a možností relexace ve farní zahradě. Ani třicetistupňová vedra nemohla odradit velké množství návštěvníků, kteří dorazili od čtvrtka do soboty na jubilejní 10. ročník křesťanského festivalu Náměšťfest. Už zahajovací koncert Spirituál kvintetu navštívilo přes 400 posluchačů a odměnou jim byl přídavek skupiny Soumrak ze Zbraslavi u Brna.

Páteční večer se pak nesl ve znamení písní skupiny Oboroh a Evy Henychové. Společnými skladbami této zpěvačky a Slávka Klecandra z Oborohu se končilo blízko k půlnoci. Ještě před nimi ale doprovodil mši svatou Marek Buš a zatroubili Babylonští trubači.

Sobotní odpoledne bylo nejdříve zaměřeno ryze duchovně – mše svatá s doprovodem skupiny Miracles, kterou tvoří studenti KG Třebíč, dále rodinné trio Marián a Úlety a skupina Chvály Jihlava. Následoval přesun do kostela, kde ve zhruba dvouhodinovém představení chrámového sboru Musica Animata a hostů pod vedením Karla Tomka zaznělo slavné dílo G.F.Handela „Mesiáš“. Závěr festivalu byl pak odlehčen v rytmu country skupiny NaNoC, vokálních Mošen a Pavla Helana. To už byl zase program zpět v zahradě a přes dvě stovky návštěvníků si užívalo písní „vlídného písničkáře“, jak se sám Pavel Helan výstižně pojmenovává na svých webových stránkách. Není to ale pouze humor a nadsázka, co z jeho písní zní, ale také poučení a ukázání směru, kterým se ubírá také celý náměšťský festival už více než 10 let.

Poděkování za zdar tohoto jubilejního ročníku patří všem, kdo se na něm svou prací podíleli, dále Nadaci ČEZ, firmám Ferrum a Interm, KDU-ČSL, městu Náměšť a pivovaru Horác. Mediálně podpořili festival Třebíčský Deník, Katolický týdeník, Radio Proglas a Televize NOE.

Zvláštní poděkování za posledních 8 ročníků patří také duchovnímu správci náměšťské farnosti p.Janu Nekudovi, který na konci července opouští Náměšť a přesunuje se na nové působiště. Za všechny farníky i návštěvníky festivalu přejeme hodně sil a Božích milostí do další služby.